Ogłoszenie

Kilka ogłoszeń:
1. Zapraszamy do głosowanie w forumowym FilmFare! Pobijmy rekord!
2. Zachęcamy do udzielania się we wszystkich tematach, a nie tylko w "Rozrywce" ;p
Poza tym, chcemy aby nasze forum rozrastało się, dlatego zwracamy się z prośbą abyście reklamowały rani.pun.pl na swoich stronach! Dodajcie rani.pun.pl do znajomych na n-k http://nasza-klasa.pl/profile/19574156 Niech nasza rodzinka się powiększa! Z góry dziękujemy :*
  • Index
  •  » Kultura.
  •  » Porady dla tych, którzy wybierają się do Indii

#1 2008-10-05 12:04:29

 KAJOLfanka

Moderator

4310510
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-09-25
Posty: 1206
Aktor: Ian Somerhalder
Film: Vampire Diaries
Wiek: 18
Opis: Love should be forbidden.

Porady dla tych, którzy wybierają się do Indii

PORADNIK PODRÓŻNIKA

Wybierający sie do Indii - niezależnie na jak długi czas - powinien przede wszystkim pamiętać o dwóch rzeczach:

1) W Indiach nie wolno i nie warto sie spieszyć
(Gdziekolwiek byście się nie wybierali, załóżcie, że podróż, przejazdy i sprawdzanie różnych rzeczy zajmie Wam od trzech do dziesięciu razy więcej czasu niż zakładaliście. Trzeba to polubić. Pociąg może odjechać punktualnie, ale też może się spóźnić pół dnia - i nikt się tym nie będzie przejmował. Cieszcie się więc każdą chwilą - nawet tą spędzoną na peronie pośród koczujących podróżnych)

2) O wszystko trzeba się pytać po dwa, trzy razy
(Bądźcie przygotowani na skrajnie różne odpowiedzi. Dopiero, gdy choć raz odpowiedź się powtórzy, możecie zakładać, że otrzymaliście właściwą odpowiedź.)


Co warto ze sobą mieć, jeśli zamierzacie podróżować po Indiach:

1) Zestaw kłódek do zabezpieczania bagażu

2) Wór na bagaż, zaciągany łańcuchem lub metalową żyłką z kłódką na końcu.
(Do wora możecie schować plecak [tez koniecznie zabezpieczony kłódkami], gdy podróżujecie pociągiem. Wór - dzięki łańcuchowi i kłódce - możecie przytroczyć do łóżka.)

3) Pas na pieniądze
(Wykonany z poskładanego materiału, przeszytego tak, by miał poszczególne przegródki - pas biodrowy na pieniądze. Do każdej (zaszytej) kieszonki wkładacie część pieniędzy i całość zakładacie pod ubranie. W Indiach często nie działają stacje do kart i bankomaty - przyda się więc wam gotówka zaszyta w pasie.)

4) Zestaw igieł i strzykawek jednorazowych
(Przydatny, jeśli wybieracie się na dłużej i w mniej cywilizowane miejsca. Mnie zabrany na wyprawę welflon uratował życie na granicy pakistańskiej.)


O czym warto pamiętać i na co być przygotowanym:

1) Nie pijcie wody z niepewnego źródła
(W Indiach naprawdę można zarazić się jakąś chorobą. Nie trzeba wpadać w panikę, ale lepiej unikać wody z niepewnego źródła; kupować zakręcane butelki i unikać kostek lodu z ulicznych straganów - pamiętajcie, że takie kostki dorzuca się czasem do świerzo wyciskanych na ulicy soków, lepiej specjalnie prosić o sok bez kostek lodu.)

2) Przygotujcie sie na tłok
(Pamiętacie sceny w pociągu ze "Swades" lub z "Jestem przy tobie"? Sa bardzo prawdziwe. W Indiach pociągami podróżuje bardzo, bardzo dużo ludzi. Może być więc tak, że zaśniecie na łózku sami, a obudzicie się w towarzystwie gromadki dzieci, kury i kilkunastu tobołków)

3) Przygotujcie się na hałas
(Ulice indyjskie są bardzo zatłoczone, a wszyscy, którzy jadą, trąbią na siebie, uderzają w karoserie i krzyczą. Jest to bardzo malownicze, ale też męczące - lepiej więc nie spodziewać się, że w mieście indyjskim da się zakosztować kontemplacyjnej ciszy i spokoju.)

4) Naprawdę ostre jedzenie
(Jeśli zapytacie miejscowych o najlepsze indyjskie jedzenie, najprawdopodobniej polecą Wam coś nieprawdopodobnie ostrego. Nie dajcie się zwieść niewinnemu wyglądowi potraw - nawet masa pomidorowa i szpinak z białym serem mogą wam wyżreć wnętrzności. Z drugiej strony - gdy poprosicie o mało przyprawione danie wegetariańskie, może się zdarzyć, że dostaniecie ryż z warzywami z wody - bez soli. Doświadczenia tego typu sa bardzo pouczające - warto być jednak na nie przygotowanym.)

5) Herbata z mlekiem i z cukrem
(Na indyjskich ulicach niemal wszędzie można kupić herbatę - taką, jaką roznosił bohater "Salaam Bombay" i jaką SRK kupił spotkanej na stracji nieznajomej w "Dil Se": a więc z mlekiem, cukrem i przyprawami korzennymi. Dla amatorów jest bardzo smaczna. Dla amatorów gorzkiej, czarnej herbaty - zdecydowanie za słodka i zbyt mleczna. Pamiętajcie, że taką czarną i bez cukru najprawdopodobniej znajdziecie tylko w niektórych restauracjach - o ile w ogóle. Uliczna herbata gotowana jest w specjalnych garnkach i czajnikach razem z mlekiem i wszystkimi przyprawami - nawet umyty czajnik od takiej herbaty nadaje każdemu płynowi, który się do niego wleje charakterystyczny, korzenno-słodki smak.)


Z czym możecie się spotkać (dotyczy kobiet):

1) Kobiety podróżujące samotnie mogą być zaczepiane - także w nieprzyjemny sposób - oraz nagabywane do... nazwijmy to, intymniejszych stosunków. Dla wielu Indusów samotnie podróżująca Europejka na pewno nie ma nic przeciwko przygodnym kontaktom z mężczyznami.

2) Kobiety mogą być również pytane, czy mają męża. Jeśli przekroczyłyście 20 lat i nie jesteście zamężne, możecie spotkać się ze współczuciem oraz z dużą ilością pytań, czemu tak się stało.

3) Jeżeli kobieta jest zamężna prawie na pewno spotka się z pytaniem o dzieci. Nie, czy ma - tylko: ile ich ma ("How may children? How many children?"). Jeśli jest bezdzietna - spotka się ze współczuciem i prawie na pewno będzie musiała wysłuchać: a) porad, co zrobić, żeby mieć dzieci; b) lamentów nad tą godną pożałowania sytuacją; c) tysiąca pytań, dlaczego jeszcze nia ma dzieci.


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#2 2008-10-21 17:24:51

anjali

Stały Bywalec

6628427
Skąd: Unisław koło Torunia
Zarejestrowany: 2008-08-27
Posty: 991
WWW

Re: Porady dla tych, którzy wybierają się do Indii

Od zawsze chciałam podróżować.Więc jak kiedyś byłam jeszcze na pierwszych stopniach mojej przygody z Bollywood widząc  w jakimś sklepie czasopisma National Geografhic Travel w którym, pisano o moich Indiach stwierdziłam ,że muszę je mieć .Ostatnio sprzątałam  w pokoju ,zauważyłam właśnie tą gazetę i postanowiłam coś napisać,ponieważ jest tu wiele ciekawych informacji.Pozwolę sobie na mały wstęp:
Indie są jak mieszanka przypraw masala.Czasem smakują na ostro jak soczewica w sosie curry,innym razem są słodkie jak nektar z koksów,niekiedy bywają spowite piekącym dymem haszyszu.To kraj ogromnych kontrastów,o wspaniałej duchowości,prastarej kulturze i wielu religiach.Pełen niespotykanej biedy,ale też absolutnego estetycznego przepychu i bogactwa barw.Indie fascynują swoją intensywnością.Ten kraj to święta rzeka Ganges,Tadż Mahal, Waranasi,plaże Goa i Andamanów,pustynie Radżastanu i bagna Kerali,Himalaje i Karakorum-bogactwo przyrody i przepięknych zróżnicowanych krajobrazów.W Indiach można się zakochać albo je znienawidzieć ,nie można jednak zostać obojętnym.
Tamiland i Kerala:
Miejsce które można w tym regionie odwiedzić to Majsur.Miasto jedwabiu,drzewa sandałowego i ponad 650 tys.ludzi,w którym roi się od wielkich pałaców.Najciekawszy ,zbudowany przez Kriszanaradżę 4 Amba Wilas,stanowi połączenie stylu mongolskiego i i europejskiego .Maharadże trzymali tam 15 tys. służących,nosili płąszcze z pereł,zasiadali na tronach z litego złota i grali w szachy inkrustowane rubinami.
Najlepiej wybrać się tam w okresie marzec-październik.
Przed wyjazdem zaleca się szczepienia przeciw żułtaczce typu A i B,tężcowi ,błonnicy,polio,wściekliźnie i zakażeniom meninogokowym.
Przy wyjeździe do Indii konieczna jest wiza.Turystyczna wydawana jest na 6 miesięcy.
Walutą jest rupia indyjska.1zł.-ok.15 rupii.
Warto spróbować potraw z ryżem i soczewicą:rawa dosa,masala dosa,tamarind rice i curd rice.
Święta :
Marsz słoni -styczeń .4-dniowa parada słoni.
Pongal-połowa stycznia.4-dniowa święto dla uczczenia zbiorów ryżu.
Ciąg dalszy nastąpi...
Część 2
Bengal Zachodni i Orisa
Konarak:
W pobliżu Puri.Ruiny najsławniejszej światyni wschodnich Indii,Świątyni Słońca wybudowanej w 13 wieku.Szczytowe osiągnięcie sakralnej architektury stanu Orisa .Sanktuarium ma formę wozu boga Słońca  ciągniętego przez parę koni.
Jedzenie:
Należy spróbować ryby przyrządzonej w curry z ryżem.
Ze słodkości polecam pyszny jogurt słodzony z ukrem palmowym oraz słodkie kulki z sera kremowego skrapiane wodą różaną.
Orisa:
Słynie z owoców morza .Podstawa pożywienia to ryż i warzywa.Popularne sa też chlebki pita.
Święta:
Durga Pudźa-październik.To jedno z największych świąt hinduskich , w czasie którego oddaje sie hołd bogini Durga.To święto obchodzone jest szczególnie uroczyście  w Kalkucie.Towarzyszą mu śpiewy i tańce .Z tej okazji kupuje się nowe stroje i obdarowuje się  najbliższych oraz składa im życzenia pomyślności.
Część 3
Maharasztra i Goa
Bandra:
Nazywana królową przedmieści Bombaju.To tu ,na Pali Hill i Carter Road ,znajdują się rezydencje gwiazd Bollywood.
Ciekawostka:
W Bandrze jest największe skupisko katolików,skąd też sporo kościołów.
Maharasztra:
Speciałem kuchni Parsów jest mięso jagnięce lub kurczak z soczewicą ,curry i ryżem gptowane na parze .Poza tym przekąska z króchego makaronu z nadzieniem z pikantnych warzyw i ryżem .Trzeba skosztować ryby przypominającej flądrę.
Święta;
Reis Magos-styczeń.Święto Trzech Króli na Goa.
Część 4
Radżastan
Świątyni szczurów:
W 17-wiecznym sanktuarium Karni Mata z wielkimi srebrnymi wrotami czci się szczury.Odwiedzający karmią biegające we wnętrzu gryzonie i wypatrują białego osobnika, który ponoć przynosi szczęście.Świątynia znajdująca się w wiosce Deshnek,ok. 30 km na południe od miasta Bikanerna na zachodzie Radżastanu.
Jedzenie:
W Radżastanie królują wegetariańskie dania.
Świeta:
Kite Festiwal-święto latawców zawsze przypada 14 stycznia ,szczególnie uroczyście jest obchodzone w Dżajpurze.

Ostatnio edytowany przez anjali (2008-11-07 16:14:09)


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#3 2011-08-09 19:07:29

natasza4400

Rozkręca się

Zarejestrowany: 2010-03-20
Posty: 152

Re: Porady dla tych, którzy wybierają się do Indii

Każda podróż wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami,i na każdą podróż trzeba być odpowiednio przygotowanym,dziękuje Anjali i KAJOLfanka za informacje.


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 
  • Index
  •  » Kultura.
  •  » Porady dla tych, którzy wybierają się do Indii
REKLAMY:

Image and video hosting by TinyPic

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
pokoje w Darłówku Minsheng Bank Building mobiletrade.pl Serwis komputerowy ursus masaż relaksacyjny poznań