Ogłoszenie

Kilka ogłoszeń:
1. Zapraszamy do głosowanie w forumowym FilmFare! Pobijmy rekord!
2. Zachęcamy do udzielania się we wszystkich tematach, a nie tylko w "Rozrywce" ;p
Poza tym, chcemy aby nasze forum rozrastało się, dlatego zwracamy się z prośbą abyście reklamowały rani.pun.pl na swoich stronach! Dodajcie rani.pun.pl do znajomych na n-k http://nasza-klasa.pl/profile/19574156 Niech nasza rodzinka się powiększa! Z góry dziękujemy :*

#1 2008-12-12 16:59:06

 KAJOLfanka

Moderator

4310510
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-09-25
Posty: 1206
Aktor: Ian Somerhalder
Film: Vampire Diaries
Wiek: 18
Opis: Love should be forbidden.

Hinduska kobieta

Pozycja kobiety we współczesnych Indiach nie jest jednoznaczna. Z jednej strony, zgodnie z tradycją, jako tworząca rodzinę, powinna być traktowana na równi z boginią. Z drugiej natomiast, jest prawie całkowicie podporządkowana mężczyźnie. Do dziś wdowy są źle postrzegane.

Zgodnie z tradycją, kobiety indyjskie nie mają prawa prowadzić poszukiwań duchowych. Młoda dziewczyna całkowicie podporządkowana jest rodzicom, którzy wybierają jej męża, biorąc pod uwagę odpowiednią kastę, wskazania horoskopu i wymagany posag. Po wyjściu za mąż, młoda kobieta pozostaje posłuszna matce swojego męża, do czasu aż jej dzieci opuszczą dom.

Z punktu widzenia człowieka zachodu te warunki mogą się wydawać głęboko niesatysfakcjonujące. Nie należy jednak zapominać że Indie to 600 000 tysięcy wiosek, w których żyje 50% ludności. Wiele kobiet nie potrafi czytać i pisać. Pomimo, że kobiety indyjskie ciężko pracują, z ich wnętrza bije szczęście i widoczna duma.


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#2 2009-02-01 19:46:46

Katarzyna

Zagubiony

Zarejestrowany: 2008-12-27
Posty: 3

Re: Hinduska kobieta

Rzeczywiście pozycja kobiety w Indiach jest conajmniej niejednoznaczna. W indyjskich społeczeństwach pierwotnych, tj. drawijskich bądź aborygeńskich, panował matriarchat.  Oznacza to, że to kobieta miała dominującą rolę nie tylko w rodzinie, ale też w całym społeczeństwie. Jeżeli dodać do tego marylinealizn, to znaczy, że to mężczyzna przechodził do domu matki swojej partnerki, a nie odwrotnie.

Dopiero po najeżdzie aryjskich Indoeuropejczyków sytuacja się zmieniła. Cechą charakterystyczną tych bladoskórych wojowników był głęboko zakorzeniony pariarchalizm myślenia, a co za tym idzie rodziny i społeczeństwa. Skutki tego widoczne są do dzisiaj, nie tylko w Indiach, ale na całym tzw. Zachodzie. Kobiety zaczęły być z czasem coraz bardziej podporządkowywane woim ojcom, braciom i w konsekwencji mężowi, a także swemu pierworodnemu synowi. Oczywiście nie oznaczało, to, że wszyskie były równie potulne i ugodowe. Ale prawo Manu okresliło, że kobieta ma być przez całe swoje życie podporządkowana mężczyźnie. Dlatego też starano się wydawać za mąż dziewczynki nawet kilkuletnie.

Prawo zwyczajowe następnie nakazywało kobiecie uznać boskość swojego ślubnego, czyli innymi słowy całkowicie się mu podporządkować. Tak bardzo, że jego śmierć kończyła niejako jej życie. W skrajnych wypadkach, w niektóych kastach dokonywano okrutnego zwyczaju sati, czy wrzucania na palący się stos pogrzebowy męża jego żony. Często siłą, otumanioną narkotykiem. Zwyczaj ten zakazali dopiero Brytyjczycy w XIX wieku. Jednak prawo pozwalające wdowom na powtórne małżeństwo ustanowiono dopiero za działalności Ghandiego, czyli w 1 połowie XX wieku! Do dziś wdowy przywdziewają bezbarwny stój, biały lub granatowy, zdejmuje się z nich wszelkie ozdoby i zakazuje uczestnictwa w niektórych rodzinnych rytuałach. Tak, ma czekać aż połączy się ze swoim mężem w kolejnym wcieleniu...

Podobną sytuację miały muzułmanki, również zależne od męża. Ze wstydu, skromności i pokory nosiły, a nawet niektóre noszą do dnia dziesiejszego, czador poza murami domu, zasłaniający całą jej sylwetkę, pozostawiający ewentualnie wąską szparę na oczy. Twarz zasłaniały rownież częściowo kobiety hinduskie, czy to używając końca sari, czy z użyciem chusty-dupatty.

Obecnie sytuacja się zmienia. Wolno, ale w miarę systematycznie. Stopniowo odchodzi się od myślenia, że kobieta koniecznie musi być mężątką, albo, że to jedynie dom i rodzina określają ją jako człowieka.

Los kobiety nie był jednak aż tak straszny. Te z wyższych sfer mogły uczyć się, zajmować szuką. Z niższych pracowały na równi z mężczyznami. Zawsze były jednak przekazicielkami idei rodzinnych, były symbolem miłości, rodziny, piękna.

Mimo "podrzędności" stanowiły bardzo istone ogniwo indyjskiego, ale nie tylko, społeczeństwa.

Źródło główne: L. Frederic, Słownik cywilizacji indyjskiej, Katowice 1998

Ostatnio edytowany przez Katarzyna (2009-02-01 19:48:22)


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 
REKLAMY:

Image and video hosting by TinyPic

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
wywłaszczenie nieruchomości pod drogę noclegi ciechocinek