Ogłoszenie

Kilka ogłoszeń:
1. Zapraszamy do głosowanie w forumowym FilmFare! Pobijmy rekord!
2. Zachęcamy do udzielania się we wszystkich tematach, a nie tylko w "Rozrywce" ;p
Poza tym, chcemy aby nasze forum rozrastało się, dlatego zwracamy się z prośbą abyście reklamowały rani.pun.pl na swoich stronach! Dodajcie rani.pun.pl do znajomych na n-k http://nasza-klasa.pl/profile/19574156 Niech nasza rodzinka się powiększa! Z góry dziękujemy :*

#1 2008-10-12 11:35:20

 KAJOLfanka

Moderator

4310510
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-09-25
Posty: 1206
Aktor: Ian Somerhalder
Film: Vampire Diaries
Wiek: 18
Opis: Love should be forbidden.

Święta indyjskie

ISTOTA I ZNACZENIE KARWA CHAUTH

Słowo Chauth, czyli czwarty, odnosi się do terminu Karwa Chauth, które jest obchodzone w czwarty dzień po pełni księżyca w miesiącu Kartik (w 2006 roku jest to 9 października). Karwa to okrągłe gliniane naczynie, używane do wielu obrzędów podczas tego święta.

Karwa Chauth jest obchodzone przede wszystkim na północy Indii, w regionach takich jak Uttar Pradeś, Radżasthan, Bihar, Gużdżerat, Delhi i Pendżab. Jest to barwny festiwal, z roku na rok coraz huczniejszy. Organizowane jest wówczas wiele zabaw i rozrywek, to świetna okazja, żeby spotkać się i pobawić z bliskimi.

Choć w obchodach Karwa Chauth biorą udział wszyscy, jest to z założenia święto zamężnych kobiet. To one są tego dnia najważniejsze i mogą liczyć na wiele błogosławieństw i upominkówPonad 500 wzorów krawatówsuperceny i promocje sklep inetrnetowy z krawatamiwww.bardeli.pl . Centralnym elementem święta jest ścisły post podejmowany tego dnia przez mężatki w intencji ich małżonków, wszystko inne można w sumie potraktować jako barwną otoczkę.

POCHODZENIE KARWA CHAUTH

Przypadające na koniec żniw Karwa Chauth początkowo było zwykłym jesiennym festiwalem, podczas którego ludzie spotykali się i wspólnie świętowali koniec zbiorów. Dopiero później rozmaite mitologiczne opowieści nadały świętu religijny charakter.

Z początku w centrum obchodów znajdowała się podobno więź między dwoma kobietami, mężatką i jej przyjaciółką z rodziny męża. Kiedy młoda kobieta wyprowadzała się po ślubie z domu, trafiała często w nowe miejsce i środowisko, nieraz zupełnie odcięta od rodziców i dawnych przyjaciół. Powstał więc zwyczaj, by jeszcze przed ślubem znajdowała sobie w rodzinie męża przyjaciółkę - powierniczkę. Kobiety łączyła wyjątkowa siostrzana więź, od specjalnego obrzędu będącego częścią zaślubin aż do śmierci. Nawet w razie kłopotów z mężem lub teściami kobieta mogła liczyć na wsparcie swojej przyjaciółki. Karwa Chauth miało początkowo służyć umocnieniu i pogłębieniu tej więzi, kobietyNowy trend w OdchudzaniuPraca,stres złe nawyki żywieniowe efekt nadwaga.Jest na to rada CRWwww.idealnafigura/johny42  spotykały się, modliły wspólnie i wymieniały upominki. Później post i modlitwa za małżonka utrwaliły się jako stały element święta, aż w końcu znalazły się w jego centrum.

Pomimo zmian Karwa Chauth zawsze pozostawało świętem o z jednej strony kobiecym, z drugiej o silnym charakterze integracyjnym. W formie podobnej do dzisiejszej, której istotę stanowi całodzienny post w intencji męża, obchodzone jest od wielu wieków.

OBCHODY KARWA CHAUTH

Początek postu

Post jakiego podejmują się kobiety w Karwa Chauth jest bardzo surowy. Przez cały dzień nie tylko niczego nie jedzą, ale też nic nie piją, nawet wody. Moment rozpoczęcia postu jest różny, w zależności od regionu i grupy społecznej. Może zaczynać się już od poprzedniego wschodu księżyca, o wschodzie słońca, lub określony czas przed nim.

Początek dnia

W Karwa Chauth kobieta wstaje przed wschodem słońca, by odmówić poranną modlitwę. Po oddaniu czci Sziwie, Parwati, Ganeszy, Krtikeji i księżycowi spożywa ostatni przed postem posiłek, o ile oczywiści post nie zaczął się wcześniej.

Ranek i wczesne popołudnie mijają głównie na przygotowaniach do wieczornych obchodów. Kobiety przyozdabiają sobie dłonie i stopy henną, która w tym dniu jest szczególnie popularna i dekorują tacę na wieczorną modlitwę.

Jest to również odpowiedni czas do odwiedzin i wymieniania upominków z najbliższymi. Kilka dni wcześniej mężatki kupują nowe karwy, malują je z zewnątrz i wypełniają biżuterią, domowymi słodyczami i innymi drobiazgami. W niektórych regionach naczyń powinna być określona ilość (np. 10). Różne są zasady rozdawania ich, przeważnie jednak naczynia z podarunkami wymieniają miedzy sobą mężatki. W niektórych miejscach upominki te wręcza się następnego dnia po Karwa Chauth.

Popołudnie

Przed wieczorem kobiety nakładają najlepsza biżuterię i ubrania, najlepiej w weselnych barwach. Te, dla których jest to pierwsze Karwa Chauth po ślubie, wkładają jeszcze raz swój ślubny strój. Wszelkie atrybuty mężatki są mocno eksponowane.

Przed wieczorem matka powinna przekazać swojej córce prezent dla jej teściowej, zwany baya. Po przebraniu się na wieczorne uroczystości kobieta otrzymuje od teściowej prezent i błogosławieństwo. Baya może być przekazana wtedy, lub po wieczornej modlitwie.

Przed zachodem słońca kobiety przygotowuje miejsce na modlitwę.

Wieczór

Wieczorem odbywa się huczna zabawa, często organizowane są wspólne tańce dla całych lokalnych społeczności. Przed ukazaniem się księżyca na niebie rozpoczyna się wieczorna modlitwa odprawiana przez kobiety. Jedna ze starszych opowiada legendę Karwa Chauth, może to zrobić także wdowa.

Podczas modlitwy kobiety siedzą w kręgu. W środku może znajdować się figura bogini Parwati lub innego bóstwa, zbiornik z wodą, w którym odbije się księżyc, lub odpowiednia rytualna lampa, w zależności od regionu i grupy społecznej. Na tacy każda kobieta ma zapalona lampkę, naczynie z wodą, kilka słodyczy, kadzidło i czerwony proszek, który jest używany do barwienia przedziałków (oznaka hinduskiej mężatki). WodaPerfumeria Iperfumy.plUbierz się w zapach luksusu. Oryginalne perfumy, rozsądne ceny.www.iperfumy.pl  i inne substancje są ofiarowywane bóstwu poprzez strząsanie ich odpowiednią ilość razy z użyciem kciuka i serdecznego palca. Następnie kobiety odmawiają modlitwę, podczas których przekazują sobie modlitewne tace.

Kiedy na niebie pojawi się księżyc, oddawana jest mu cześć, po czym można przystąpić do rytuałów przerwania postu, które są różne w zależności od regionu i grupy społecznej. Bardzo często odbywa się to z użyciem sita; kobieta spogląda przez nie na księżyc, a następnie na twarz swojego męża. Wówczas może z jego rąk otrzymać pierwszy kęs jedzenia i łyk wody. Po zakończeniu postu ma miejsce uroczysta kolacja.

LEGENDA KARWA CHAUTH

W wielu regionach opowieść ta jest powtarzana co roku przed modlitwą przez jedną ze starszych kobiet.

Dawno temu żyła piękna księżniczka imieniem Veeravati. Miała ona siedmiu braci, którzy bardzo ją kochali. Kiedy Veeravati osiągnęła odpowiedni wiek, została wydana za mąż za króla.

W swoje pierwsze Karwa Chauth po ślubie królowa przybyła z wizyta do domu swoich rodziców. Od wschodu słońca podjęła się surowego postu, ponieważ jednak była bardzo delikatna, przed wieczorem była tak osłabiona, że straciła przytomność. Jej bracia, bardzo poruszeni cierpieniem siostry, postanowili ja oszukać, by wcześniej przerwała post. Rozpalili na pobliskim wzgórzu ognisko i wmówili królowej, że jego łuna to w istocie poświata księżyca.

Kiedy tylko łatwowierna królowa skończyła swój posiłek, przyszła wieść o śmierci jej małżonka. Zrozpaczona Veeravati ruszyła natychmiast do pałacu swojego męża, a w drodze spotkała boską parę, Sziwę i Parwati. Bogini poinformowała królową, ze śmierć jej męża została spowodowana przedwczesnym przerwaniem postu, widząc jednak żal królowej obiecała, że jej małżonek zostanie wskrzeszony, jednak będzie ciężko chory.

W pałacu Veeravati zastała swojego małżonka nieprzytomnego, z setkami igieł w ciele. Codziennie udawało jej się usunąć jedną. Po roku w dzień Karwa Chauth, kiedy królowa opuściła pałac, by kupić karwy na wieczorna modlitwę, jedna z służących wyciągnęła z ciała króla ostatnią igłę. Gdy ten odzyskał przytomność wziął dziewczynę za swoja małżonkę. Kiedy prawdziwa królowa powróciła, została potraktowana jak służąca i odesłana do pracy. Mimo to nie przerwała postu i odprawiła wszystkie rytuały w intencji swego małżonka. Wkrótce cała prawda wyszła na jaw, a Veeravati odzyskała swoją pozycję.

KARWA CHAUTH W FILMACH

Żona dla zuchwałych (Dilwale Dulhanie Le Jayenge)

Podczas obchodów Karwa Chauth widzimy kobiety siedzące wokół zbiornika z wodą, w której odbija się księżyc, ofiarowujące mu wodę (kilkakrotnie powtórzony charakterystyczny gest strząsania jej z palców), po czym przyjmujące wodę i jedzenie od swoich mężów.

Post mężczyzn - choć w niektórych nowoczesnych rodzinach mężczyźni dotrzymują swoim żonom towarzystwa podczas postu Karwa Chauth, jest to nadal zachowanie dość niekonwencjonalne. Tradycyjną rolą mężczyzny w tym dniu jest wzruszyć się oddaniem żony i obsypać ja prezentami. Fakt, że Raj pościł w Karwa Chauth był nie tylko bardzo romantycznym gestem, ale też wyraźnym znakiem, że wbrew temu, co wcześniej mówiła o mężczyznach matka Simran, jest on gotów do poświęceń dla szczęścia swojej ukochanej.

Czasem słońce, czasem deszcz (Kabhi Khushi Kabhie Gham)

Londyńskie obchody są dobrym przykładem integracyjno-festiwalowej strony święta, widzimy liczną społeczność hinduską zebraną w jednym miejscu na wspólnym świętowaniu. Podczas piosenki 'Bole Chudiyan' widzimy jak taca z zapalonymi lampkami krąży między kobietami, czyli jest to moment odmawiania modlitwy za zdrowie małżonków, oraz rytuał kończący post - spoglądanie na księżyc i męża przez sito. Wcześniej kiedy podczas 'Suraj Hua Maddham' Anjali wyobraża sobie swoją przyszłość z Rahulem również pokazani są podczas końcowych obrzędów Karwa Chauth, spoglądania przez sito.

Sargi - w niektórych grupach w Pendżabie praktykowany jest zwyczaj, by post rozpoczynać przed wschodem słońca od uroczystego śniadania przygotowanego przez teściową poszczącej kobiety. Teściowa wstaje odpowiednio wcześniej, by przygotować sargi, lub przesyła je, jeśli kobiety nie mieszkają razem. Wraz z przepysznym posiłkiem synowa otrzymuje błogosławieństwo i życzenia szczęścia w małżeństwie. Scena, w której Rohan i Anjali rozmawiają o tym obrzędzie pokazuje, że Nandini została odebrana możliwość wspierania Anjali w modlitwie za Rahula, a bardzo ważna więź między teściową i synową została zaniedbana.

Post niezamężnych kobiet - w niektórych rejonach Pendżabu niezamężne kobiety także podejmują post, by wymodlić dla siebie dobrego męża w przyszłości, nie jest to jednak ogólnie przyjęta praktyka. Gdy Pooja wyznaje Rohanowi, że pościła w jego intencji, jest to bardzo poważna deklaracja.






Dzień Republiki
Narodowe święto Indii obchodzone we wszystkich miastach. Indie stały się republiką 26 stycznia 1950. We wszystkich większych miastach organizowane są bardzo kolorowe i huczne parady. W Kolkacie parada odbywa się na "Czerwonej Ulicy" ("The Red Road").

Maha Shivratri
Religijne święto hinduskie na cześć boga Shiva. Wszędzie odbywają się procesje do świątyń Shivy. Ludzie modlą się o boże błogosławieństwo. Obchodzone jest 20 lutego.

HOLI (Dol-jatra)
Festiwal Holi odbywa się corocznie w Marcu. Jest bardzo kolorowym świętem wydawanym na cześć boga Kriszny. Jest to czas szalonej zabawy podczas której ludzie rzucają w siebie torebkami z kolorową wodą lub proszkiem. Momentalnie chodniki zamieniają się w kolorowe dywany, a mieszkańcy w barwnych biesiadników.

Wielki Piątek
Ważne chrześcijańskie święto jest obchodzone na całym świecie, także w Indiach.

Janmashtami
Dzień 12 sierpnia jest dniem narodzin boga Kriszny. Święto to obchodzone jest w całych Indiach, w zwłaszcza w Mathura i Vrindavan (miasta na północy Indii) gdzie odbywają się największe uroczystości. Ludzie masowo idą do świątyni boga Kriszny.

Dzień Niepodległości
Rocznica uzyskania niepodległości obchodzona jest 15 sierpnia.

Ganesh Chaturthi
Święto dedykowane bogu Ganesh, który jest człowiekiem z głową słonia. W całym kraju w tym dniu (22 sierpień) odbywają się procesje blisko rzek oraz morza. Najchuczniej obchodzone jest wzdłuż rzeki Ganges.

Dussehra
Święto jest upamiętnieniem zwycięstwa Dobra nad Złem. Obchodzone jest 26 października.

Durga Puja
Najważniejsze święto Kolkaty. Odbywa się zawsze we wrześniu lub październiku na cześć bogini pokoju Durga. Wszyscy mieszkańcy wystawiają w swoich domach pomniki i statuetki bogini. Święto kończy się wrzucaniem podobizn Durgii do świętej rzeki Ganges.

Kali Puja
Święto Kali Puja w niektórych częściach Indii nazywany jest Diwali. To wielki festiwal świateł. Wszędzie można zobaczyć kolorowe świece, żarówki i lampy. Bogini bogactwa i powodzenia Luxi ma wtedy pełne ręce roboty. Ludzie modlą się odwiedzając się nawzajem i prosząc ją o wsparcie. Kali Puja jest obchodzona zawsze 14 listopada.

Id-Ul-Fitr
Święto obchodzone jest na koniec świętego islamskiego miesiąca Ramazan. Odbywa się zawsze w grudniu.

Boże Narodzenie
Narodziny Jezusa Chrystusa obchodzone są w Indiach z takim samym entuzjazmem i radością jak na całym świecie. Dzień 25 grudnia jest dniem święta religii chrześcijańskiej.



Raksza - bandhan

Święto amuletów (raksza-bandhana oznacza opaskę lub sznurek zawiązywane na przegubie ręki i mające chronić od zła) obchodzi się przy pełni księżyca miesiąca śrawana. Siostry ofiarują swym braciom utkane z bawełny lub jedwabnych nici opaski na znak, że pragną braterskiej opieki. Gdy w rodzinie nie ma brata, opaskami obdarowuje się innych mężczyzn, należących do rodu. Innym zwyczajem jest umieszczenie przez siostrę na czole brata kropki z czerwonego pudru na znak osiągnięcia przez niego powodzenia i przewagi.


Diwali

Diwali jest zapewne najbardziej rozpowszechnionym świętem hinduskim. Obchodzi się je w ciemnej połowie miesiąca aświna. Nazwa tego święta, zapisywanego w rozmaity sposób, znaczy "świecić" (sanskr. di-pavali - "rząd/szereg świateł/lampek"). Najważniejszym symbolem święta są lampki oliwne z wypalanej gliny, zwane oliwa. Innym symbolem jest tzw. rangoli, tj. wzór geometryczny wykonany z ryżu, barwnego proszku i piasku w kształcie kwiatów, gałązek roślinnych i promieni.
Także w tym przypadku chodzi o święto, którego historia mówi o zwycięstwie nad złem oraz w którym wierni, wyznawcy bogini pomyślności Lakszmi, proszą o powodzenie w życiu. Najważniejsza z wielu różnych tradycji tego święta wywodzi się z Ramajany, eposu o boskim królu Ramie. Żył on ongiś na wygnaniu z piękną Sita. W czasie jego nieobecności władca demonów, Rawana, uprowadził Sitę. Po wielu przygodach i przy pomocy boga małp, Hanumana, udało się w końcu oswobodzić Sitę.
W myśl tej historii święto światła, Diwali, jest świętem nowego początku. Jest ono - tak jak święto poprzednio wspomniane - obchodzone także przez wspólnoty hinduskie w Europie.


Spośród wielu innych świąt hinduskich wymieńmy jeszcze:

Makar-sankranti- święto zimowego przesilenia słonecznego, pierwotnie święto noworoczne. Jest to czas zawierania pokoju z sąsiadami.

Wasanta-pańczami (Saraswati-pudża) - świętuje się początek wiosny, Saraswati, boginię sztuk i uczoności; obchodzi sieje piątego dnia jasnej połowy miesiąca magh.

Urodziny Sri Ramakrysmy (1833 r.), hinduskiego nauczyciela i mistyka, założyciela ruchu Ramakryszna-wedanta.

(Maha-)śiwa-ratri - w każdą noc nowiu księżyca czci się Siwe. Mahasiwaratri zaś jest „wielką nocą Siwy", podczas której bóg tańczy kosmiczny taniec stworzenia i zniszczenia świata. Święto obchodzi się w noc po czternastym dniu ciemnej połowy miesiąca phalgun.

Czajtra(warsza pratipad - "początek roku") - święto nowego roku kalendarza hinduskiego, przypada w miesiącu czajt(ra), tj. około połowy marca.

Rama-nawami- dzień urodzin Ramy, siódmego wcielenia (awata-ry) Wisznu i bohatera eposu Ramajana (zob. wyżej), obchodzony w dziewiątym dniu drugiej połowy miesiąca czajt.

Ratha-jatra- "święto wozów", poświęcone Krysznie, którego wielbi się jako Dżagannatha, Pana Wszechświata; obchodzi się je w drugi dzień jasnej połowy miesiąca aszadh; w Puri i wielu innych miejscowościach urządza się w tym dniu wielkie procesje, przewożąc na wielkich wozach w posagi bóstw Kryszny, Balaramy i Subhadry.

Dianmasztami(Krysma-diajanti) - dzień urodzin Kryszny, przypada na ósmy dzień ciemnej połowy miesiąca bhadom (sierpień/wrzesień).
Ganeś-czaturthi - święto ku czci Ganeśi, boga z głową słonia, który pomaga w różnych przeciwnościach losu, przypada na czwarty dzień jasnej połowy miesiąca bhadom.

Nawa-ratra/Durga-pudia(daśiahrd) - święto upamiętniające rozprawę Ramy z Rawana (zob. wyżej: Diwali) i bogini Durgi z bawołem-demonem; obchodzi sieje na cześć bogini Durgi przez pierwszych dziewięć dni jasnej połowy miesięcy czajt i aświn.

Kumbha-mela- wielkie zgromadzenie milionów pielgrzymów, obchodzone co dwanaście lat w wybranych świętych miejscach: Allanaba-dzie, Hardwarze i in.






Hindu Festivals Calendar 2008


January


Lohri: Sunday, 13-01-2008
Makarsankranti / Pongal / Magha Bihu: Tuesday & Wednesday, 14 & 15-01-2008
Thaipusam: Saturday, 23-01-2008

February

Mauni Amavasya: Thursday, 07-02-2008
Vasant Panchami / Saraswati Puja: Monday, 11-02-2008

March

Maha Shivaratri: Thursday, 06-03-2008
Holi: Friday & Saturday, 21 & 22-03-2008
Hindi New Year (Saka Era 1930): Friday, 21-03-2008

April

Spring / Vasanta Navaratri begins: Sunday, 06-04-2008
Telugu New Year / Gudi Padwa / Ugadi / Cheti Chand: Sunday / Monday, 06 / 07-04-2008
Vasanti Durga Puja (Saptami): Saturday, 12-04-2008
Baiskhi / Tamil New Year / Vishu: Sunday, 13-04-2008
Bengali New Year / Bohag Bihu: Monda, 14-04-2008
Ramanavami: Monday, 14-04-2008
Spring / Vasanta Navaratri ends: Monday, 14-04-2008
Mahavir Jayanti: Friday, 18-04-2008
Hanuman Jayanti: Sunday, 20-04-2008

May

Akshaya Tritiya: Thursday, 08-05-2008
Buddha Purnima / Vaisakhi Purnima: Tuesday, 20-05-2008

June

Jamai Shasthi: Monday, 09-06-2008
Ganga Dashami / Dussehra: Friday, 14-06-2008

July

Rath Yatra: Friday, 04-07-2008
Guru Purnima / Asadha Purnima: Friday, 18-07-2008

August

Teej: Monday, 04-08-2008
Indian Independence Day: Friday, 15-08-2008
Raksha-Bandhan: Saturday, 16-08-2008
Krishna Janmashtami: Sunday, 24-08-2008

September

Ganesh/Vinayak Chaturthi: Wednesday, 03-09-2008
Shikshak Divas / Teacher's Day: Friday, 05-09-2008
Onam: Friday, 12-09-2008
Vishwakarma Puja: Tuesday, 16-09-2008
Pitr-Paksha begins: Tuesday, 16-09-2008
Mahalaya: Sunday, 28-09-2008
Pitr-Paksha ends: Monday, 29-09-2008
Navaratri begins: Tuesday, 30-09-2008

October

Gandhi Jayanti: Thursday, 02-10-2008
Durga Puja begins (Maha Saptami): Monday, 06-10-2008
Navaratri ends: Wednesday, 08-10-2008
Vijaya Dashami/Dusshera: Thursday, 09-10-2008
Lakshmi Puja / Sharad Purnima: Tuesday, 14-10-2008
Valmiki Jayanti: Tuesday, 14-10-2008
Karwa Chauth: Saturday, 18-10-2008
Dhanteras: Sunday, 26-10-2008
Chhoti Diwali: Monday, 27-10-2008
Diwali: Tuesday, 28-10-2008
Kali Puja: Tuesday, 28-10-2008
Govardhan Puja: Wednesday, 29-10-2008
Vikram New Year 2065: Wednesday, 29-10-2008
Bhai Dooj / Bhai Phota / Bhav-Bij: Thursday, 30-10-2008

November
Chhat Puja: Tuesday, 04-11-2008
Guru Nanak Jayanti: Thursday, 13-11-2008


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#2 2009-01-26 13:52:25

Srk_&_Kajol_x3

Gaduła

5760780
Call me!
Skąd: Suwałki
Zarejestrowany: 2008-12-28
Posty: 605
Aktor: Shah Rukh Khan x3
Aktorka: Kajol x3
Film: Dużo ich :)
Wiek: 15

Re: Święta indyjskie

Kalendarz Świąt ( za wszelkie błędy przepraszam)


Styczeń 2009

01 Nowy Rok
05 Guru Govind Singh Jayanti
13 Lohri
14 Makar Sankranti
15 Pongal
26 Dzień Republiki ( Republic Day )
26 Chiński Nowy Rok ( Chinese New Year )
26 Mauni Amavasya
31 Vasant Panchami

Luty 2009

14 Walentynki
23 Mahashivratri

Marzec 2009

09 Narodziny Proroka ( Milad un Nabi ), Sunni
11 Holi
11 Hola Mohalla
14 Milad un Nabi, Sunni
21 Nau Roz
22 Dzień Matki ( Mothering Sunday (UK) )
26 Khordad Sal , ( Norodziny Proroka Zaranhushtry)

Kwiecień 2009

03 Ram Navmi
05 Niedziela Palmowa ( Palm Sunday )
06 Nowy Rok Hinduistów ( Bikrami Samvat (Hindu New Year) )
07 Mahavir Jayanti
09 Hanuman Jayanti
09-16 Świeto Pashy ( Passover )
10 Wielki Piątek
12 Easter (Western)
12 Niedziela Palmowa ( Palm Sunday (Orthodox Christian) )
13 Baisakhi
19 Wielkanoc ( Easter (Orthodox) )

Maj 2009

09 Buddha Jayanti / Buddha Purnima
10 Dzień Matki ( Mother's Day )

Czerwiec 2009

02 Ganga Dussehra
16 Martyrdom of Guru Arjan Dev (Nanakshahi calendar)
21 Dzień Ojca ( Father's Day )
24 Rath Yatra

Lipiec 2009

07 Guru Poornima

Sierpień 2009

02 Dzień Przyjaźni ( Friendship Day )
05 Rakhi /Raksha Bnadhan
14 Sri Krishna Janmashtami
15 Dzień Niepodległosci ( Independence Day )
19 Jamshedi Noruz (Zoroastrian New Year in Shenshai calendar)
22 Rozpoczęcie Ramadanu ( Ramadan begins )
23 Ganesh Chaturathi

Wrzesień 2009

02 Onam
05 Dzień Nauczyciela ( Teachers Day )
19 Rozpoczęcie Navaratru ( Navaratra begin )
21 Zakończenie Ramandanu ( Id-Ul-Fitr, Ramadan Ends )
28 Dussehra

Październik 2009

02 Gandhi Jayanti
08 Karva Chauth
15 Dhan Teras
17 Diwali
18 Govardhan Puja
19 Bhai Duj
31 Halloween

Listopad 2009

02 Guru Nanak Jayanti
14 Children's Day
26 Święto Dziękczynienia ( Thanksgiving Day )
28 Eid-Ul-Adha

Grudzień 2009

12 Hanukkah
18 Muharam ( Al-Hijira )
25 Boże Narodzenie


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#3 2009-05-03 17:14:45

 nika

Moderator

7921884
Skąd: Wadowice
Zarejestrowany: 2008-12-28
Posty: 4456
Aktor: ShahRukh
Aktorka: Madhuri, Aishwaria, Konkona
Film: Banaras, DTPH
Wiek: 16
Opis: Indie w mym sercu!
WWW

Re: Święta indyjskie

ten kalendarz jest z bollywood.pl i nie jest tylko hinduski np. boże narodzenie na pewno nie jest hinduskim świętem.. i nie ma kilku swiąt... dlatego zrobiłam 'zrzutkę' róznych kalendarzy- z bollywood.pl, z wikipedii, z przewodnika, surfindia.com, hinduism.com, ogólnie z różnych źródeł




Styczeń

01 Nowy Rok
05 Govind Singh Jayanti (urodziny guru Govind Singh)
13 Lohri ( święto o charakterze dożynkowym, obchodzone głównie w Pendżabie)
14 Makar Sankranti (dzień, w którym Słońce przechodzi na północną półkulę)
15 Pongal [Thiruvalluvar, Andhra Prades] (4-dniowe święta plonów)
26 Dzień Republiki
26 Mauni Amavasya (dzień milczenia)
31 Vasant Panchami (święto nauki, podczas którego puszcza się latawce)



Luty

29 Maha Shivaratri (m.in. na cześć Saraswati- bogini nauki, ludzie ubierają się w żółte stroje)


Marzec

09 Narodziny Proroka ( Milad un Nabi ), Sunni
11 Holi (święto powitania wiosny)
14 Milad un Nabi, Sunni (urodziny Mahometa)
21 Nau Roz (Nowy Rok (?)
26 Khordad Sal , ( Norodziny Proroka Zaranhushtry)


Kwiecień

03 Ram Navmi (urodziny Ramy)
07 Mahavir Jayanti (urodziny Mahawiry)
13 Baisakhi/ Vishu (dożynki)
15 Benglaski Nowy Rok
27 Akshaya Tritiya (kult Visznu, pomyślny dzień dla różnych przedsięwzieć)


Maj

Puram- pochód słoni
08 Buddha Purnima / Vaisakhi Purnima (na pamiątkę urodzin, oświecenia i śmierci Buddy)


Czerwiec


02 Ganga Dashami / Dussehra
24 Rath Yatra (parada ogromnych rydwanów świątynnych)


Lipiec

07 Guru Poornima
Tij (w Radżastanie kobiety świętują nadejście monsunu)
Nag Punchami (festyn i swięto ku czci bóstwa kobry)


Sierpień

02 Dzień Przyjaźni ( Friendship Day )
05 Rakhi /Raksha Bandhan (bracia, siostry i przyjaciele śubują więź, dziewczyny zawiązują nitki wokól nadgarstków chłopców)
14 Sri Krishna Janmashtami ( obchdzenia żywiołowo rocznica urodzin Kryszny)
15 Dzień Niepodległosci
19 Jamshedi Noruz (Zoroastriański nowy rok w Shenshai kalendarzu)
22 Rozpoczęcie Ramadanu
23 Ganesh Chaturathi (rocznica urodzin Ganesi, festyny, imprezy kult.)


Wrzesień

02 Onam (święto plonów)
05 Dzień Nauczyciela
05- 18 Pitr-Paksha (Jest to okazja do wykonywania obrzędów odszedł do przodków zachować ich dusze zadłużonych lat.)
17 Vishwakarma Puja (święto Vishwakarma, 'rzemieślnika świata')
18 Mahalaya (koniec Pitr- Paksha)
19-29 Navaratri (W ttym czasie dziewięć form Shakti / Devi tj. kobiecej boskości są czczone)
28 Vijaya Dashami/Dusshera (koniec Navaratri)

Październik

02 Gandhi Jayanti (urodziny Ghandiego)
03 Lakshmi Puja (święto Lakshmi)
04 Valmiki Jayanti (urodziny Valmiki, poety)
15 Dhan Teras (obchodzone przez kobiety, które modla się za swoich męzów)
17 Diwali (upamiętniające powrót Ramy z wygnania)
18 Govardhan Puja (święto, w którym ludzie nie śpią całą noc i gotują 56 albo 108 potraw dla Kryszny)
19 Bhai Dooj / Bhai Phota / Bhav-Bij (święto braci i sióstr)
24 Chhat Puja (święto, w którym składa się podziękowania Suryi za życie na Ziemi i spełniające szczególne życzenia)

Listopad

02 Guru Nanak Jayanti (urodziny guru Nanak)
14 Dzień dziecka
26 Święto Dziękczynienia
28 Eid-Ul-Adha (Radosny dzień wyznaczający koniec Ramadanu)


Grudzień 2009

18 Muharam ( Al-Hijira ) (Islamski Nowy Rok (nie jestem tego pewna))

Ostatnio edytowany przez nika (2009-05-03 17:44:29)


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#4 2010-03-07 16:01:12

 Salasvati

BollyUżytkownik

Zarejestrowany: 2008-12-27
Posty: 100
Aktor: Shah Rukh Khan
Aktorka: Rani, Kajol, Madhuri
Film: OSO, Skazany na blusa
Wiek: 15
Opis: Nie bój się śmierci,lecz życia

Re: Święta indyjskie

A posiada ktoś kalendarz na 2010 rok ?


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#5 2010-06-02 19:15:28

Mimi

Stały Bywalec

Zarejestrowany: 2008-10-01
Posty: 799

Re: Święta indyjskie

Ile oni maja swiat! Az nie sposób ich wszystkich zapamietac!


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#6 2010-06-04 16:26:49

 nika

Moderator

7921884
Skąd: Wadowice
Zarejestrowany: 2008-12-28
Posty: 4456
Aktor: ShahRukh
Aktorka: Madhuri, Aishwaria, Konkona
Film: Banaras, DTPH
Wiek: 16
Opis: Indie w mym sercu!
WWW

Re: Święta indyjskie

Salasvati, na bollywood.pl na pewno jest.


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#7 2010-06-04 19:11:27

Kaurwaki

Rozgadany

Call me!
Skąd: Łomża
Zarejestrowany: 2008-12-27
Posty: 385
Wiek: 21
Opis: brak opisu

Re: Święta indyjskie

Kalendarz na 2010 rok:

http://i852.photobucket.com/albums/ab81/Kaurwaki/kalendarz1.jpg
http://i852.photobucket.com/albums/ab81/Kaurwaki/kalendarz2.jpg
http://i852.photobucket.com/albums/ab81/Kaurwaki/kalendarz3.jpg
http://i852.photobucket.com/albums/ab81/Kaurwaki/kalendarz4.jpg
http://i852.photobucket.com/albums/ab81/Kaurwaki/kalendarz5.jpg
http://i852.photobucket.com/albums/ab81/Kaurwaki/kalendarz6.jpg

źródło bollywoodmovies


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg
rl]

Offline

 
REKLAMY:

Image and video hosting by TinyPic

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
wywłaszczenie nieruchomości pod drogę noclegi ciechocinek poxilina wrocław