Ogłoszenie

Kilka ogłoszeń:
1. Zapraszamy do głosowanie w forumowym FilmFare! Pobijmy rekord!
2. Zachęcamy do udzielania się we wszystkich tematach, a nie tylko w "Rozrywce" ;p
Poza tym, chcemy aby nasze forum rozrastało się, dlatego zwracamy się z prośbą abyście reklamowały rani.pun.pl na swoich stronach! Dodajcie rani.pun.pl do znajomych na n-k http://nasza-klasa.pl/profile/19574156 Niech nasza rodzinka się powiększa! Z góry dziękujemy :*

#1 2008-10-08 20:08:18

 KAJOLfanka

Moderator

4310510
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-09-25
Posty: 1206
Aktor: Ian Somerhalder
Film: Vampire Diaries
Wiek: 18
Opis: Love should be forbidden.

Słowniczek gestów i znaków

Białe sari – noszą wdowy, którym po śmierci męża nie wypada już ubierać się kolorowo; biel zakłada się w Indiach między innymi na znak żałoby. Uczestnicy pogrzebów ubrani są zawsze na biało (jak Anjali, a potem rodzina Rahula w "Czasem słońce, czasem deszcz" czy rodzina głównego bohatera w "Devdasie"). Młoda wdowa w „Choker Bali”, grana przez Aishwarię Rai, przez cały film ubiera się na biało, a gdy przymierza kolorową bluzkę lub ozdoby przyjaciółki jest to dla niektórych gorszące.

Czarną plamkę na twarzy – maluje się lub nakłada komuś, kto jest szczególnie piękny. Dodanie maleńkiej „skazy” ma chronić przed złym spojrzeniem i przed zazdrością. Można taką plamkę zrobić ładnemu dziecku lub pięknie ubranej kobiecie. Devdas dotyka usmolonym palcem warg śpiącej Paro, która wcześniej żartowała na temat swojej nieskazitelnej, perfekcyjnej urody.

Dotykanie czyichś stóp – jest oznaką szacunku. Stopy są dla Hindusów najbardziej nieczystą częścią ciała, gdyż mają bezpośredni kontakt z ziemią i brudem. Dotknięcie ich oznacza: otaczam cię tak wielkim szacunkiem, budzisz we mnie tak wielki respekt, że gotów jestem nawet zdjąć pył z twoich stóp. Dotkniecie czoła po tak uniżonym geście również wyraż najwyższą cześć - głowa jest bowiem najczystszą częścią ciała. Matka w „Czasem słońce, czasem deszcz” powstrzymuje Anjali, gdy ta próbuje dotknąć jej stóp - okazuje jej w ten sposób swoje uczucie, przyjmuje do rodziny i wynagradza upokorzenie, którego żona jej syna przed chwilą doznała.

Dzwonienie dzwoneczkiem naokoło czyjejś głowy – odganianie nieszczęścia, złego spojrzenia. Anjali obdzwaniała w ten sposób Rahula w „Czasem słońce, czasem deszcz”.

Kiwanie kciukiem – dłoń zwinięta w pięść, a uniesiony ku górze kciuk kiwa się na boki: to żartobliwy gest używany, gdy chcemy powiedzieć: “co za wstyd” lub “oj, oj” – najczęściej, gdy komuś coś nie wyjdzie. Paro naśmiewała się w ten sposób z Devdasa (a on uroczo się nabzdyczał), gdy nie udawało mu się założyć jej bransoletki.

Pociąganie się za uszy – bohaterowie pociągają się za uszy (własne) głównie wtedy, gdy chcą za coś przeprosić; pokazać, że wiedzą, iż źle zrobili. W Major Ram trzymał się w ten sposób za uszy, gdy klęczał w korytarzu szkolnym, ukarany przez nauczyciela w „Jestem przy tobie”.

Podniesienie do góry małego palca – oznacza, że właśnie było się w toalecie lub potrzebuje się z niej skorzystać. Właśnie dlatego Simran z "DDLJ" jest taka zszokowana, gdy Raj zapytany po powrocie z kościoła, gdzie był, unosi do góry palec.

Posypywanie się kolorowym proszkiem – jeden z niezbędnych elementów zabawy w czasie święta Holi, obchodzonego w całych Indiach z okazji pożegnania zimy i smutków. W czasie Holi wita się nadchodzącą wiosnę, tańczy i śpiewa. Ubrani na biało świętujący posypują się różnokolorowymi proszkami. Bollywood bardzo często wykorzystuje kolorowe i radosne obchody Holi w swoich filmach (min. w: "Silsila", "Darr", "Mohabbatein").

Taca, na której pali się lampka – którą wykonuje się koliste ruchy przed przybywającym gościem lub przed posągiem bóstwa, jest formą oddania czci. Słodycze ułożone na tacy są poświęcane Bogu, jednak ofiarowuje się je gościom lub domownikom po odprawieniu modlitw jako jedzenie uświęcone. Motyw ten został wykorzystany wielokrotnie i przy różnych okazjach w „Czasem słońce, czasem deszcz”.

Zabarwiony na czerwono przedziałek – jest oznaką mężatki. Wdowy barwią tylko część przedziałka. Według legendy barwienie przedziałka związane jest z porwaniami narzeczonych w czasie ceremonii zaślubin. Narzeczony walczył o ukochaną, a gdy udało mu się zabić porywacza, naznaczał włosy przyszłej żony krwią zabitego. Motyw moczenia włosów kobiety we krwi wroga jest w kulturze indyjskiej bardzo stary – w „Mahabharacie” upokorzona przez Kaurawów Draupadi przysięga, że nie spocznie, póki nie umyje włosów krwią Duryodhany.

Złożenie rąk poprzez zetknięcie opuszków palców – zazwyczaj połączone z wypowiedzeniem „namaste” jest formą powitania, odpowiednikiem zachodniego podania ręki, jednak pełną szacunku wobec osoby, którą się wita.

Czerwone stopy i palce u rąk - to znak tego, ze kobieta nie pracuje. Na czerwono ręce i stopy malowały sobie tancerki, aby dłonie i stopy ładniej się prezentowały podczas tańca. Poza tym tak zabarwione dłonie wskazują, że kobieta nie musi pracować, czyli że jest z wyższej kasty.



Źródło: bollywood.pl


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#2 2008-12-13 13:38:09

Mimi

Stały Bywalec

Zarejestrowany: 2008-10-01
Posty: 799

Re: Słowniczek gestów i znaków

Palce wskazujące splecione na wysokości serca - "kocham cię"
Najmniejsze palce splecione na wysokości serca - "nie lubię cię"
Zatoczenie okręgu rękoma i przyłożenie złożonych w pięści rąk do głowy- znaczy mniej-więcej "pięknie wyglądasz", gest oznacza bodajże zabranie części tego piękna i przełożenie na siebie (w pozytywnym znaczeniu)
Złożone ręce dotykające się końcami palców - "Namaste" - pozdrowienie hinduskie
Ręka przysłaniająca twarz połączona z lekkim ukłonem głowy - "Salaam" - pozdrowienie islamskie


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#3 2009-04-06 21:21:02

 Shini

Bollywood diwani

2656603
Zarejestrowany: 2008-09-18
Posty: 2664
Aktor: SRK|Mahesh|Shahid
Aktorka: Rani|Preity|Madhuri
Wiek: 17 =)
WWW

Re: Słowniczek gestów i znaków

Uwielbiam pociąganie się za uszy Od razu widać, że przepraszają, bo robią taką skruszoną minę


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#4 2009-04-07 06:55:24

Zulka

Uzależniony

7920236
Call me!
Zarejestrowany: 2008-12-23
Posty: 1100
Aktor: Jedyny i słuszny SRK
Aktorka: Kajol, Preity Zinta, Rani
Film: Dostana, KANK, Don, KHNH, OSO
Wiek: 15
Opis: Właściwie to się nudzę :P

Re: Słowniczek gestów i znaków

Podniesienie do góry małego palca – oznacza, że właśnie było się w toalecie lub potrzebuje się z niej skorzystać. Właśnie dlatego Simran z "DDLJ" jest taka zszokowana, gdy Raj zapytany po powrocie z kościoła, gdzie był, unosi do góry palec.
Ha ha ha ale się uśmiałam . Dużo razy oglądałam DDLJ a nigdy nie wiedziałam o co chodzi w tej scenie.


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 

#5 2010-08-10 12:25:26

 shiningstar09

Bolly Star

Zarejestrowany: 2010-06-08
Posty: 2295
Aktor: m.in Srk, Ranbir, Hirthik,Abhi
Aktorka: m.in Deepika,Rani,Kajol,Preity
Wiek: 18
Opis: You belong to me...forever!

Re: Słowniczek gestów i znaków

No właśnie ja też , ale już wszystko wiadomo


http://25.media.tumblr.com/tumblr_mc9ncunR7L1r36zdmo1_500.gif
  tu y yo a 3msc <3  

Offline

 

#6 2010-08-10 12:44:19

 Red

Indie w mym sercu!

234281
Zarejestrowany: 2010-04-28
Posty: 3907
Aktor: Emraan, Ranbir
Aktorka: Kangana, Konkona
Film: Life in a Metro, Dev.D
WWW

Re: Słowniczek gestów i znaków

Ja uwielbiam gest kiwania kciukiem. ^^

I co do sceny z DDLJ, też nie miałam o tym pojęcia. Warto wiedzieć i dokształcać się.


http://i46.tinypic.com/smvpc7.png

Offline

 

#7 2010-08-10 12:52:26

 Shanti

Bolly Star

Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 2321
WWW

Re: Słowniczek gestów i znaków

Tak, dzięki temu wątkowi dużo się dowiedziałam. A na scenie w DDLJ na początku zupełnie nie wiedziałam o co chodzi. Dopiero teraz już wiem. Jednak uwielbiam pociąganie się za uszy i te ich kruche minki. Słodkie!


http://i50.tinypic.com/30wqwwy.jpg

Offline

 
REKLAMY:

Image and video hosting by TinyPic

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora